ПРАВИЛЬНІСТЬ ОФОРМЛЕННЯ ЗАЯВИ ПРО БУЛІНГ
Учасники освітнього процесу мають повідомити директора закладу освіти та за потреби поліцію про випадок булінгу, звернувшись із відповідною заявою.
Зі звернень про булінг, які надходили до Служби освітнього омбудсмена, частина були неправильно оформлені, не містили доказів чи хоча б опису фактів, що унеможливлює розгляд, зокрема аналіз справи про булінг та її передачу для розслідування поліцією. Також це важливо для суду, бо коли розглядатиметься заява, то мають бути факти та докази, які чітко вказують на булінг. Аналізуючи справи судового реєстру, можемо зробити висновки, що у частині справ булери залишилися без покарання через неналежно представлені суду факти та докази.
У ЗАЯВІ МАЮТЬ БУТИ ВИКЛАДЕНІ СИСТЕМАТИЧНІ ФАКТИ ЦЬКУВАННЯ, БЕЗ ОЦІНКИ ТА ЕМОЦІЙ
Технічні моменти важливі для того, щоб заяву розглянули загалом. А фактологічний зміст заяви важливий для того, щоб довести факт булінгу та покарати винних. Перш за все слід враховувати, що булінгу притаманна систематичність, тобто (повторюваність) діяння) – вчинення різних форм насильства (фізичного, економічного, психологічного, сексуального, зокрема за допомогою засобів електронної комунікації) двічі й більше разів стосовно однієї й тієї ж особи.
Тому якщо наразі дитина, вчитель або батьки постраждали через конфліктну ситуацію, яка має лише одиничний характер, то писати заяву про булінг не потрібно, адже розслідування та суд не визнає це булінгом. Водночас якщо наслідки цього конфлікту є суттєвими, то необхідно подавати заяву до поліції про інші дії (побої, насильницькі дії, хуліганство тощо).
ВИКЛАДІТЬ ДОКЛАДНИЙ ОПИС ФАКТІВ
Якщо звернення (заява) не містить необхідних даних, фактів для прийняття обґрунтованого рішення, то воно не буде належно розглянуто за відсутністю доказів, а суд не візьме до уваги докази.
Тому необхідно докладно описати усі події, без емоцій та осуду. Як це правильно зробити – читайте нижче.
Обов’язково зазначте у заяві статус дитини та/або ваш статус у цій ситуації:
- постраждалий
- представник постраждалого (батьки/законні представники)
- свідок булінгу.
Вкажіть:
- коли розпочався булінг (бажано зі вказанням дати)
- тривалість
- кожну ситуацію булінгу.
Докладно опишіть усі події зі вказанням:
- дати
- часу
- місця події (у класі під час уроку, на перерві, дорогою до школи, під час шкільного свята, на подвір’ї школи тощо)
- свідків
- розгорнутого опису фактів булінгу, відокремлюючи їх від емоцій і оціночних суджень
- наслідків фізичної, психічної, економічної та іншої шкоди
- опису дій працівників закладу освіти/батьків/інших дітей/свідків під час події (якщо вони були присутні)
- яким чином ви повідомили директора, працівників закладу освіти/класного керівника, батьків інших дітей про подію (усно під час особистої розмови чи під час телефонного дзвінка, в переписці – додайте скріни повідомлення, письмову заяву тощо)
- опису вашого реагування на подію (звернулися до поліції, психолога, лікарні тощо)
- доказів (документи, скріни, фото, аудіо- та відеофайли тощо).
Повідомити про булінг: